Atrakcje turystyczne miasta Al Karak

Widok z zamku Al Karak

Pomimo tego, że w mieście Al Karak nie ma zbyt wielu atrakcji, turyści zajeżdżają tutaj dość często. Znajduje się tutaj bowiem niezwykły XII-wieczny zamek. Plan rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń jest porównywany do biblijnego miasta moabskiego Kir-Chareset.

Al Karak

Al Karak

Zamek jest ważny dla tego regionu nie tylko dlatego, że jest ogromny i przyciąga turystów, ale przede wszystkim dlatego, bo wpisuje się w jego historię. Został on zbudowany przez krzyżowców, jednak nawet taka fortyfikacja nie mogła uchronić zakonu przed poniesieniem klęski w roku 1188. Wtedy to budynek przeszedł w ręce Saladyna Ajjabuida, sułtana Egiptu, który ofiarował zamek swojemu bratu.

Zamek Al Karak

Zamek Al Karak

Na przełomie XIII i XIV wieku doszło do wielu zmian w konstrukcji zamku, głównie zaś za panowania Baybarsa, który przejął budowlę po dynastii Ajjubidów. Najważniejszymi zmianami, jakie powstały, to pogłębiona fosa, a także dobudowa fortyfikacji i przebudowa głównego stołpu. To, co głównie przyczyniło się do tego, że zamek nie przetrwał w swojej okazałości do naszych czasów, to nie najazdy, czy toczone walki, ale trzęsienie ziemi. To, które miało miejsce w roku 1293 doprowadziło to zniszczenia większej części tego wspaniałego, rozległego zamku. Jednak wciąż zapiera dech, zarówno sama konstrukcja, jak i jej ogrom.

Zaletą jest to, że zamek znajduje się na wzgórzu, toteż kiedy już się na wespniemy, docenimy też inną funkcję tego obiektu. Mianowicie jest on idealnym punktem widokowym, z jakiego dokładnie widać całą panoramę, z trasami, jakich nie zmieniano tutaj od wieków, a także ze wszystkimi historycznymi zabudowaniami. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy wycieczka do Jordanii to dobry pomysł, te widoki powinny je rozwiać.

Widok z zamku Al Karak

Widok z zamku Al Karak