Co warto zobaczyć w Jordanii

Meczet Abu Darwish

Jordania to kraj wielu kontrastów, szczególnie pod względem przyrody, jednak przekonamy się, że piękne są zarówno te tereny pustynne, jak i te, znajdujące się na wybrzeżu. Na terenach, gdzie trudno doszukać się bujnej roślinności, jest najwięcej zabytków.

Jednym z nich jest Dżarasz, historyczna osada, gdzie funkcjonuje wiele stanowisk archeologicznych. Cieszące się największym zainteresowaniem, znajduje się w miejscu, gdzie kiedyś istniało rzymskie miasto.

Dżarasz

Dżarasz

Do największych atrakcji można zaliczyć świątynię Artemidy, Zeusa, a także pozostałości po kościołach katolickich, takich jak kościół św. Teodora, czy kościół św. Jana Chrzciciela.

Świątynia Artemidy

Świątynia Artemidy

Poza archeologią na uwagę zasługuje tutejszy festiwal kultury i sztuki, odbywający się co roku latem. Z kolei w miasteczku Al-Karak, podążając śladami historii, znajdziemy ruiny twierdzy krzyżowców Crac de Moabit.

Stolica Jordanii, Amman, jest natomiast znana ze swoich meczetów, wybudowanych z niezwykłym przepychem, tak pod względem architektonicznym, jak i uwzględniając liczne zdobienia. Warto zobaczyć wszystkie trzy, czyli Meczet króla Abd Allaha, Meczet Abu Darwish oraz Meczet Króla Husajna. Każdy z nich jest zupełnie inny i wybudowany w innym czasie, co sprawia, że stolica jest niezwykle wyrazista.

Meczet króla Abd Allaha

Meczet króla Abd Allaha

Meczet Abu Darwish

Meczet Abu Darwish

Będąc w Ammanie, nie można zmarnować okazji i nie pójść do tutejszego Muzeum Archeologicznego. Można w nim zobaczyć nie tylko zabytki typowe dla tego obszaru, ale pozwożone ze wszystkich rejonów Jordanii. Nie można też pominąć miasta Petra, gdzie znajdują się budynki wyryte w skale, w pierwszym stuleciu przed naszą erą.