Czy warto zamieszkać w tropikalnym raju – koszty życia w Malezji

Malezja

Wielu z nas marzy o tym, aby zostawić szaro-bure ulice, a jesienne chłody i ponure poranki zamienić na ciepłą, tropikalną pogodę, gdzie temperatury nigdy nie spadają poniżej zera. Taką szczęśliwą krainą może wydać się Malezja. Czy jednak życie w tropikalnym azjatyckim raju rzeczywiście jest tak kolorowe, jak w naszych marzeniach? I jakie tak naprawdę są jego koszty?

Malezja

Malezja

Na wakacje czy na co dzień?

Wakacje w Malezji z powodzeniem możemy wykupić w wielu polskich biurach podróży w wersjach last minute. Promocyjne ceny mogą nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie tak naprawdę są koszty dłuższego pobytu czy zamieszkania w tym egzotycznym kraju na stałe? Otóż warto przeanalizować kilka podstawowych kwestii:

  • koszt dojazdu do Malezji,
  • ceny noclegów,
  • ceny żywności,
  • ceny komunikacji,
  • ceny ubrań.

Pod uwagę musimy oczywiście wziąć także miejscowe zarobki.

Koszty dojazdu z Polski

Z Polski do Malezji nie kursują żadne bezpośrednie linie lotnicze. Dlatego planując podróż, musimy wziąć pod uwagę minimum jedną przesiadkę. Często wybierana przez Polaków trasa przez Warszawę – Rzym – Abu Dhabi. Możemy również zaplanować lot przez Frankfurt czy Istambuł. W związku z przesiadkami, musimy liczyć się z dość długą podróżą – 24 godziny to minimum, często jednak loty mogą trwać nawet do 72 godzin. Sama cena takiej podróży waha się w graniach 1,5-2 tysiące zł.

Koszty wizy

Do Malezji Polacy z powodzeniem mogą jechać bez wizy w celach turystycznych. Taki pobyt nie może jednak przekroczyć 3 miesięcy (dokładnie 90 dni). W tym czasie można podjąć pracę zarobkową na miejscu. Dłuższy pobyt wymaga wykupienia wizy biznesowej. Koszt takiej wizy waha się w granicach 500 zł. Często jednak wizę opłacają pracodawcy.

Koszty noclegowe

Osoby planujące dłuższy pobyt w Malezji muszą poszukać mieszkania dla siebie. Z powodzeniem można wynająć pokój w apartamentowcach, które na miejscu określane są mianem kondos. Są to dość nowoczesne budynki z ochroną, basenem, siłownią i windami uruchamianymi kartą magnetyczną. Tutaj znajdziemy również mieszkania do wynajęcia. Za mieszkanie trzeba zapłacić około 700 RM (1 ringgit malezyjski = 1,02 zł) pokój z powodzeniem powinniśmy wynająć za około 300-400 RM.

Koszty żywności i ubrania

W Malezji z powodzeniem znajdziemy dużo niewielkich knajpek na ulicach oferujących tradycyjne specjały w bardzo przystępnych cenach. Za 1-3 RM można kupić tradycyjne miejscowe śniadanie składające się ryżu z kurczakiem i ostrym sosem ora dodatków. Naprawdę tanie przez cały rok są tutaj także owoce tropikalne.

Za ubrania pochodzące od znanych sieci zapłacimy mniej więcej tyle, co w Polsce. W miejscowych centrach handlowych z powodzeniem kupimy jednak sukienkę za 15 RM czy spodnie za 20 MR.

A co z zarobkami?

Zarobki w Malezji są mniej więcej takie, jak w Polsce. Osoby bez doświadczenia zawodowego powinny znaleźć zatrudnienie za około 2000 RM, menadżerowie zarabiają około 4000 MR.

Warto zwrócić uwagę na to, że przy zarobkach porównywalnych do polskich, koszty życia w Malezji są znacznie niższe.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, polub go na Facebooku. Zachęcam również do komentowania tematu.