Czy wycieczka do Wietnamu jest bezpieczna?

Ulice Wietnamu na co dzień

Wietnam uchodzi za jeden z bezpieczniejszych krajów w południowo-wschodniej części Azji. Czy to jednak oznacza, że na turystę nie czyhają tutaj żadne zagrożenia?

Oszustwa zastępują napady

Południowo-wschodnia Azja, jak na standardy typowo europejskie, jest dość bezpieczna. Wietnam nie odbiega tutaj od reguły. W kraju tym nie dochodzi do zamieszek, jak w Tajlandii, a mieszkańcy są dość przyjaźnie nastawieni do turystów. W Wietnamie nie odnotowuje się jawnych napadów na ulicach, a statystyki związane z kradzieżami kieszonkowców  są o wiele niższe niż w wielu krajach zachodnich. W niektórych źródłach znajdziemy nawet stwierdzenie, że pod względem przestępczość Wietnam należy do najbardziej bezpiecznych krajów na świecie.

Wietnam - Hanoi

Wietnam – Hanoi

Wiele osób często odwiedzających to państwo twierdzi jednak, że Wietnamczycy znaleźli nieco inny sposób na wyciągnięcie pieniędzy od turystów. Otóż tutaj musimy być przygotowani przede wszystkim na zawyżone ceny i ulicznych handlarzy potrafiących sprzedać zupełnie niepotrzebne przedmioty. W kurortach turystycznych drobni naciągacze stali się prawdziwą plagą – warto więc z dystansem podchodzić do ofert, a zakupy robić jedynie w sprawdzonych sklepach lub nauczyć się skutecznie targować zawyżone ceny.

Wietnam - Sajgon (Ho Chi Minh)

Wietnam – Sajgon (Ho Chi Minh)

Chaotyczne zasady ruchu drogowego

Podczas wycieczki po Wietnamie bardziej, jak na napady, warto uważać na… ruch uliczny. W dużych miastach (np. Hanoi czy Ho Chi Minh City) panuje bowiem prawdziwy chaos, a rozpędzone motory są praktycznie wszędzie. Niestety nie możemy liczyć na światła, których jest bardzo mało. Tutaj nie obowiązuje również ruch prawostronny, a motocykle i skutery wyprzedzają autobusy czy duże ciężarówki z obu stron stanowiąc poważne zagrożenie dla pieszych.

Ulice Wietnamu na co dzień

Ulice Wietnamu na co dzień

A co z chorobami?

Powszechnie panuje przekonanie, że wycieczka do Wietnamu może wiązać się z niebezpieczeństwem chorób tropikalnych. Wielu turystów przeraża więc wizja malarii czy cholery. Czy zagrożenie jest jednak rzeczywiste? Otóż malaria może nam grozić, gdy zapuścimy się w dżunglę. Pobyt w ośrodkach turystycznych to naprawdę znikome ryzyko zachorowania. Z powodzeniem można jednak dla bezpieczeństwa wziąć ze sobą leki, które należy łykać, gdy zauważymy symptomy choroby.

Cholera występuje zaś przede wszystkim w północnej części kraju. Niebezpieczne są wsie wokół Hanoi. Warto więc tutaj uważać z jedzeniem miejscowych specjałów czy piciem przypadkowej wody.

Przed wyjazdem do Wietnamu warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, błonnicy, tężcowi i polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie oraz japońskiemu zapaleniu mózgu.

Zainteresował Cię temat? Podziel się więc z nami swoją opinią dodając komentarz do artykułu.