Flora i fauna Malediwów

Fgowiec Bengalski

Roślinność Malediwów dzieli się na kilka pasm. Trawy porastają wybrzeże w liczbie dwudziestu różnych gatunków tak traw, jak i trzcin. Wyżej rosną krzewy, a dominującym typem roślin w tym paśmie są krwawnicowate i z gatunku Scaevola. Są to krzewy niezbyt wymagające pod względem podłoża, na jakim rosną.

Za krzewami znajdują się drzewa i krzewy, rosnące na wysokość osiągającą nawet pięć metrów. Najpopularniejszymi na tym obszarze są malwy i hibiskusy.

Większe wyspy Malediwów porastają lasy tropikalne, a wśród nich takie gatunki drzew, jak Hernandia nymphaeifolia, czy triphala. Największym zaś gatunkiem jest figowiec bengalski bayan tree.

Fgowiec Bengalski

Fgowiec Bengalski

Najbardziej znacząca dla tego regionu jest natomiast palma kokosowa, będąca symbolem wyspy. Właściwie każda część tej rośliny ma swoje zastosowanie: pnie służą do budowy statków, a liście wykorzystuje się przy stawianiu domu. Owoce palmy, czyli kokosy, są jednym z podstawowych składników tutejszych dań. Ponadto wykorzystuje się nawet włókna kokosowe i wyrabia z nich liny, a także przedmioty codziennego użytku. Skorupka po kokosie, czy łupka także się tutaj nie zmarnuje. Używa się tych fragmentów palmy jako paliwa.

Palma kokosowa

Palma kokosowa

Oprócz palmy kokosowej można tutaj wyróżnić owoce tropikalne, takie jak papaję, banany, mango, czy ananasy. Uprawia się tutaj kukurydzę, melon wodny, czy słodkie ziemniaki.

Zwierzęta, jakie tu żyją to głównie ryby, z jakich najważniejsze to tuńczyk i bonito, a także żółwie i wiele gatunków ptaków, szczególnie ptaków typowo morskich.