Turecki krajobraz

Flora i fauna Turcji

Szata roślinna Turcji kiedyś była bardziej dorodna, jednak na przestrzeni lat została mocno wyniszczona. Pomimo tego jest dość zróżnicowana, co wynika przede wszystkim z ukształtowania tutejszego terenu, a także mając na uwadze wysokość opadów w ciągu roku.

Roślinność twardolistną, makię zauważymy na południowym i zachodnim wybrzeżu. Gatunkami dominującymi są na tym obszarze mirt, oleander, a także wawrzyn. Niegdyś były one gęsto porośnięte lasy dębowe. Obecnie uwzględniając wszystkie rodzaje lasów, jakie porastają Turcję, zajmują jedną piątą jej całkowitej powierzchni, porastając przede wszystkim tereny górskie. Są to głównie lasy bukowe i dębowe, ale można też natrafić po drodze, przemierzając szlak Gór Pontyjskich, na sosny i jodły.

Turecki krajobraz
Turecki krajobraz

Cedry libańskie znajdziemy w górach Taurus Wschodniego. Powyżej górnej granicy lasu można zauważyć w górach drzewiaste jałowce. Na terenach bliżej centrum kraju roślinność stanowi step trawiasty i piołunowy. Kiedyś stepy porastały także Wyżynę Anatolijską i Armeńską, jednak obecnie są to tereny uprawne.

Gdzieniegdzie obszary uprawne zamieniły się na stepy bylicowe. Tam zaś, gdzie opady w ciągu roku są niskie, przeważają tereny półpustynne. Najpiękniejsze są stepy wiosną, kiedy zakwitają, z kolei latem roślinność ta usycha. Gatunki palmowate można zaś spotkać na wybrzeżach.

Zwierzęta w Turcji

Jeśli chodzi o najpopularniejsze zwierzęta, to na terenach górskich żyją wilki i niedźwiedzie brunatne. Ponadto można tu spotkać kozicę, kozę bezoarową i dziką owcę. Inne ciekawe gatunki, to hiena pręgowana i jeżozwierz indyjski.

Można tu zobaczyć wiele dużych ptaków, takich jak orły, czy sępy.

Są też żmije, jaszczurki i żółwie śródziemnomorskie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz