Flora i fauna Wietnamu

Wietnamski krajobraz

Zanim zaczęły się różnego rodzaju działania zbrojne na terenie Wietnamu, powierzchnia lasów liczyła blisko czterdzieści cztery procent. Teraz jest ona o połowę mniejsza. Porastają one głównie tereny górskie – na północy są to wilgotne lasy monsunowe, a na południu lasy równikowe.

Wietnamski krajobraz

Wietnamski krajobraz

Gatunki, jakie występują w lasach równikowych to przede wszystkim kamforowce, drzewa palisandrowe, żelazne, a także Rhus vernicifera. Na terenach porośniętych lasami równikowymi można też zauważyć bujne bambusowe poszycie.

Powyżej tysiąca metrów nad poziomem morza lasy tropikalne zanikają, a pojawiają się podzwrotnikowe, w tym lasy strefy umiarkowanej, gdzie dominującymi gatunkami drzew, są sosny i dęby.

Wietnamskie krajobrazy

Wietnamskie krajobrazy

Na terenach sięgających wyżej, jak dwa i pół tysiąca metrów nad poziomem morza, można zauważyć roślinność alpejską.

Sawanny z kolei występują w bardziej suchych kotlinach i wyżynach śródgórskich i są dominującą roślinnością w Wietnamie.

Na wybrzeżu rosną lasy namorzynowe, jest też wiele terenów uprawnych.

Zwierzęta w Wietnamie

Podczas walk ucierpiały nie tylko rośliny, ale również i zwierzęta. Do gatunków, jakie jeszcze można tutaj zauważyć, należy zaliczyć tapira malajskiego, bawoły banteng, gaur, antylopy garna, czy słonie indyjskie.

Tapir malajski

Tapir malajski

Żyjące tutaj ssaki drapieżne, to przede wszystkim pantery mgliste, lamparty, a także tygrysy. Wszystkie zamieszkują tutejsze lasy. Inne ssaki, jakie można tutaj wyróżnić, to makaki, langury i gibony.

Natomiast licznie występują tutaj ptaki, takie jak: bażanty, bilbile, czy turkuśniki.

Nie można zapomnieć o licznej gromadzie gadów na czele z wężami, jak pyton siatkowy, a także pająki, w tym jadowite i wiele różnych owadów.