Historia Malezji

Historia Malezji w pigułce

Malezja staje się coraz częstszym celem polskich turystów. To malownicze państwo położone w południowo-wschodniej części Azji obejmujące Półwysep Malajski oraz znaną wyspę Borneo. Zanim jednak wybierzemy się w podróż do tego niezwykle zróżnicowanego kulturowo zakątka Azji, warto poznać jego historię.

Pierwsze państwa

Duże zróżnicowanie kulturowe Malezji wynika przede wszystkim z bogatej historii terenów, na których leży dzisiejsze państwo. Już na początku piętnastego wieku na obszarze południowo-wschodniej Azji powstaje Sułtanat Malakki. Pierwsze lata XVI wieku przyniosły najazd Portugalczyków, którzy zakładali w Azji kolonie. Konflikt pomiędzy miejscowymi sułtanami, a Portugalczykami trwał do 1641 roku, kiedy to cieśninę Malakka przejmują Holendrzy wraz z sułtanem Johor.

Konflikty pomiędzy niewielkimi państewkami malezyjskimi trwały aż do początku XX wieku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że władzę w tych niewielkich krajach cały czas tak naprawdę sprawowali rezydenci brytyjscy, którzy oficjalnie byli doradcami poszczególnych władców.

Inwazja japońska i ogłoszenie niepodległości

W 1942 roku Półwysep Malajski został zaatakowany przez wojska japońskie. Pomoc sił Wielkiej Brytanii, Indii i Australii na niewiele się zdała – Japonia opanowała cały półwysep oraz Borneo. Wielu sułtanów (władców malezyjskich stanów) zaczęło w tym czasie popierać rządy japońskie. Zdecydowany sprzeciw wzbudziło dopiero oddanie Kedah, Perlis, Kelantan oraz Terengganu Tajlandii.

W 1945 roku północne stany wracają w posiadanie Półwyspu Malezyjskiego, a Wielka Brytania tworzy nadzór wojskowy nad swoimi koloniami.

Dopiero w styczniu 1948 roku powstaje Federacja Malajska. W jej skład weszły wszystkie stany półwyspu z wyjątkiem Singapuru.

Najważniejszą datą jest 31.08.1957 roku, kiedy to Federacja Malajska, dotychczas zależna od Wielkiej Brytanii, ogłasza niepodległość. We wrześniu 1963 roku do Federacji trafia także północne Borneo. 16.09.1963 roku nazwa zostaje zmieniona na Malezję. W 1965 roku niepodległość ogłasza jeden ze stanów Malezji – Singapur.

Współczesna Malezja

Rządy we współczesnej Malezji sprawuje władca oraz parlament. Parlament tworzy Izba Wyższa oraz Izba Niższa. Językiem urzędowym jest malajski. Często używany jest również język angielski (pozostałość wpływów brytyjskich).

Cechą charakterystyczną kraju jest jego wielokulturowość. Wpłynęła na nią przede wszystkim burzliwa historia. Przybysze z Chin, Indii i Indonezji oraz związki z kolonistami (Portugalia, Holandia, Wielka Brytania) są doskonale widoczne we współczesnej kulturze malezyjskiej.

Zainteresowała Cię historia Malezji? A może wiesz na ten temat coś, co nie zostało ujęte w artykule? Podziel się więc swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz