Pustynia w Jordanii

Jaki klimat panuje w Jordanii?

Osoby planujące urlop w Jordanii, z pewnością będą zainteresowane klimatem tego kraju. Warto zwrócić uwagę na to, że państwo to, pod względem warunków atmosferycznych, jest dość zróżnicowane. Największy wpływ na klimat panujący w poszczególnych regionach ma ich położenie nad poziomem morza.

Klimat w Jordanii
Klimat w Jordanii

Strefa zwrotnikowa

Jordanię obejmuje strefa klimatów zwrotnikowych kontynentalnych. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim przedłużająca się pora sucha.

Północno-zachodnie rejony kraju obejmuje zaś klimat umiarkowany kontynentalny. Ta część kraju jest pagórkowata. Warto zwrócić uwagę na to, że to właśnie tutaj najczęściej występują bardziej obfite opady. Pora deszczowa przypada na okres pomiędzy listopadem, a marcem. Temperatury oscylują w granicach 8-25 stopni Celsjusza. Nie wszyscy zdają sobie sprawę także z tego, że na wysokich wzniesieniach Jordanii występują opady śniegu.

Śnieg w Jordańskich górach
Śnieg w Jordańskich górach

Znacznie łagodniejszy klimat zimą występuje zaś w dolinie Jordanu. Jednak w lecie jest tutaj bardzo upalnie, a deszcze zdarzają się jedynie sporadycznie.

Obszary pustynne

Zupełnie inny klimat panuje na południu oraz ze wschodniej części Jordanii. Tutaj lata są wyjątkowo upalne – temperatura wzrastająca do 40 stopni Celsjusza lub nawet więcej nie jest rzadkością. Brak opadów powoduje, że ten region kraju z powodzeniem można zaliczyć do strefy klimatu typowo pustynnego.

Pustynia w Jordanii
Pustynia w Jordanii

Klimat śródziemnomorski

Zupełnie inne warunki klimatyczne panują zaś na zachodzie kraju. Tutaj przeplatają się ze sobą suche i upalne lata (maj-październik) oraz wilgotne i raczej ciepłe zimy (listopad – kwiecień).

Miesiące zimowe

Zimy w Jordanii są zróżnicowane w zależności od części kraju. I tak, na północy oraz w centrum zimy wiążą się przede wszystkim ze zwiększoną ilością ulewnych deszczów. Wysoka suma opadów przypada również na tereny wokół Petry. W samej Petrze oraz w Ammanie czy Ajlum na przełomie stycznia i lutego zdarzają się opady śniegu, a temperatury spadają poniżej zera.

Ciepłe zimy panują zaś nad Morzem Martwym w Dolinie Jordanu czy Akabie. Tutaj z powodzeniem w miesiącach zimowych można więc przyjechać na wakacje. Temperatura wody w styczniu i lutym często wynosi bowiem… 20 stopni Celsjusza.

Ciekawostkę stanowi Morze Martwe, położone w najniższej depresji na świecie. Tutaj bowiem niskie położenie oraz duże zasolenie wód sprawia, że temperatury są takie same praktycznie przez cały rok.

Morze Martwe
Morze Martwe

Zainteresował Cię temat? Podziel się więc artykułem ze znajomymi lub polub go na Facebooku. Zachęcamy również do dodawania komentarzy. Chętnie dowiemy się czegoś nowego na temat pogody w Jordanii.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz