Kiedy najlepiej pojechać na Sri Lankę?

Słonie na fesrtiwalu Esala Perahera

Położona na południe od Indii Sri Lanka zwana także Cejlonem jest egzotyczną wyspą o typowo  tropikalnym klimacie. Teren ten przyciąga przede wszystkim rozległymi malowniczymi plażami oraz plantacjami herbaty w Hill Country. Kiedy jednak najlepiej wybrać się na Sri Lankę?

Pola herbaciane na Sri Lance

Pola herbaciane na Sri Lance

Szczyt sezonu

Typowy sezon turystyczny na wyspie Cejlon trwa od grudnia do początku kwietnia. Z powodzeniem można jednak wybrać się tutaj już w listopadzie. W wakacje możemy zaś odwiedzić jeden z licznych miejscowych festiwali. Większość wycieczek objazdowych po kraju jest organizowana w lutym.

Kiedy na wybrzeże?

Rozległe połacie plaż Sri Lanki są znakomitym miejscem dla miłośników opalania i kąpieli w cieplutkich wodach oceanu. Jednak osoby planujące urlop na wybrzeżu, muszą dokładnie zwrócić uwagę na miejscowe warunki klimatyczne. Te rejony nawiedzają bowiem monsuny, które mogą skutecznie zepsuć wakacje.

Plaża na Sri Lance

Plaża na Sri Lance

Południowo-zachodnią część wybrzeża nawiedza monsun Yala. W okresie od maja do sierpnia trafimy tutaj na obfite opady.

Na wschodnim i północnym wybrzeżu lepiej zaś nie planować wypoczynku w okresie od października aż do stycznia.

Mniejsze opady czekają nas zaś w centrum wyspy. Niestety jednocześnie tutaj panują niższe temperatury.

Miejscowe festiwale

Osoby, którym wypoczynek niekoniecznie kojarzy się ze spędzaniem całych dni na plaży, z powodzeniem mogą odwiedzić Sri Lankę praktycznie przez cały rok. Wyspa słynie bowiem z… nieustannego świętowania. Niemal co miesiąc organizowane są tutaj rozmaite festiwale oraz uroczystości. Z powodzeniem możemy więc trafić na zakrojone na szeroką skalę obchody państwowe czy religijne. Cejlon jest bowiem mieszanką wielu kultur oraz religii. Festiwale i inne uroczystości znakomicie zaś to odzwierciedlają. Wszystkie wydarzenia są naprawdę barwne i różnorodne. Swoją egzotyką zaskoczą więc niemal każdego Europejczyka.

Buddyjsko-hinduistyczny festiwal Esala Perahera

Buddyjsko-hinduistyczny festiwal Esala Perahera

Urlop przypadający na sierpień jest znakomitą okazją do odwiedzenia festiwalu Esala Perahera. Jest to uroczystość o charakterze religijnym trwająca aż dziesięć dni. Festiwal to codzienne procesje niezwykle barwnych korowodów. Prym wiodą tancerze i bębniarze. Prawdziwą atrakcją są zaś kolorowo przystrojone słonie.

Słonie na fesrtiwalu Esala Perahera

Słonie na fesrtiwalu Esala Perahera

W czerwcu możemy zaś trafić na Poson, czyli święto upamiętniające „przybycie” buddyzmu na wyspę Cejlon, zaś w sierpniu i lipcu na Kataragamę. Uroczystość składa się z pochodów oraz pokazy hinduistów i buddystów chodzących po ogniu.

Fewtiwal Kataragama

Fewtiwal Kataragama

Spodobał Ci się artykuł lub się z nim nie zgadzasz? A może sam byłeś na Sri Lance i chcesz podzielić się wrażeniami? Zapraszam na Facebooka oraz dodawania komentarzy.