Kiedy wybrać się na Malediwy?

Malediwy to przeszło tysiąc wysp i wysepek koralowych zgrupowanych na 26 atolach położonych na Oceanie Indyjskim. Bliskość równika, tropikalna roślinność, piękne plaże i mnóstwo miejsc do nurkowania corocznie przyciągają na wyspy tysiące turystów. Kiedy jednak najlepiej zaplanować podróż?

Kiedy na Malediwy

Jaki klimat panuje na Malediwach?

Łańcuchy wysepek składających się na Malediwy leżą w bliskim sąsiedztwie równika, co w praktyce oznacza, że panuje tutaj typowo tropikalny klimat. Na Malediwach temperatury rzadko spadają poniżej 25 stopni, a praktycznie stała temperatura wody wynosi mniej więcej… 28 stopni C.  Dzięki temu, wyspy stają się prawdziwym rajem dla osób marzących o spędzaniu czasu na plaży i kąpielach.

Opady uzależnione są od odległości od równika. Na wyspach leżących w jego pobliżu suma opadów jest najwyższa. Przelotne opady zdarzają się od maja do listopada. O tej porze w ciągu dnia słońce świeci około 3-4 godziny dziennie, zaś w pozostałym czasie nawet 8-9 godzin dziennie. Osoby planujące odwiedzenie północy Malediwów, muszą także przygotować się na burze.

Kiedy wybrać się na urlop?

Wyjazd na Malediwy warto dopasować do panującego tutaj klimatu. Większość biur podróży poleca wypoczynek na tych rajskich wyspach w okresie od stycznia do marca. W tym czasie będziemy mogli z powodzeniem opalać się na miejscowych plażach. Warto zwrócić uwagę także na to, że sezon zimowy wiąże się tutaj z większą ilością jodu w powietrzu. Drobnym mankamentem sezonu turystycznego są oczywiście wysokie ceny.

Znacznie taniej na Malediwy pojedziemy w wakacje (czerwiec-sierpień). Klimat wysp jest na tyle ciepły, że z powodzeniem praktycznie przez cały rok dostrzeżemy urok tropikalnych krajobrazów. Latem jednak poziom opadów jest wyższy, często zdarzają się ulewne deszcze oraz burze. W sierpniu niestety opady mogą trwać nawet kilka dni pod rząd.

Na przełomie sierpnia i września Malediwy nawiedzają monsumy, które mogą okazać się dla nas naprawdę niebezpieczne w przypadku, gdy planujemy podróże łodzią.

Dla miłośników windsurfingu idealną porą na urlop jest wiosna, kiedy panuje jeszcze pora sucha, ale przesilenie wiążę się jednocześnie ze zwiększoną ilością wiatrów.

Co robić na Malediwach?

Gdy już wybierzemy porę roku na wypoczynek, warto zaplanować nasz urlop. Malediwy powszechnie uchodzą za raj dla miłośników plażowania. Z powodzeniem można także wybrać się w rejs w towarzystwie delfinów czy na wyprawę nurkową. Co ciekawe, tutaj z bliska można dostrzec rekiny. Miejscowe ośrodki wypoczynkowe proponują również możliwość karmienia płaszczek.

Delfiny na Malediwach

Delfiny na Malediwach

Odwiedziłeś Malediwy? I wiesz, w jakiej porze najlepiej zaplanować tutaj urlop? Zachęcam więc do podzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach. Jeśli spodobał Ci się artykuł, możesz polubić go na Facebooku czy udostępnić znajomym.