Klimat Sri Lanki

Pogoda w południowej Sri Lance

W Sri Lance często pada deszcz, jest dość wietrznie, a wszystko przez to, że kraj jest położony w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Gdyby nie to, że opady deszczu nie są tutaj regularne, ze względu na ich wysokość, można by było zaliczyć kraj do stref klimatu równikowego.

Najczęściej i najwięcej opadów odnotowuje się wiosną i jesienią. Jednak w każdym sezonie pada, dlatego nie ma takiej możliwości, by wyróżnić tutaj typową porę suchą. Opady nigdy nie spadają tutaj poniżej sześćdziesięciu milimetrów.

Pogoda w południowej Sri Lance

Pogoda w południowej Sri Lance

Tak jest w większej części kraju, jednak nie wszędzie. Wyraźnie bowiem zaznacza się pora sucha na północy Sri Lanki i może trwać nawet pół roku. Na północy i na wschodzie opady rocznie nie przekraczają tysiąca milimetrów. Na zachodzie zaś jest to wysokość opadów osiąga wartość nawet trzech tysięcy milimetrów, a w górach do pięciu tysięcy.

Temperatura na Sri Lance

Jeśli chodzi o temperaturę, wyraźnie można tutaj zauważyć roczne amplitudy. Na terenach nizinnych i na wybrzeżach można spodziewać się około dwudziestu dwóch kresek w czasie zimy i do trzydziestu trzech latem. Pomimo tego, że nie odnotowuje się tutaj jakiś ekstremalnych wysokich, czy niskich temperatur, występuje wyraźna różnica. Przyczyną jest głównie rzeźba terenu, czyli na terenach typowo górskich może być dość chłodno.

Zdarza się, że temperatura spada tutaj do siedmiu stopni Celsjusza. Jeśli zaś chodzi o typową aurę, jaka utrzymuje się w górach, to można liczyć tutaj na piętnaście do dwudziestu kresek powyżej zera.

Wilgotność na Sri Lance jest duża, mieści się w granicach sześćdziesięciu, osiemdziesięciu procent.