Malezja: Wyspa Borneo

Rafezja

Wyspa Borneo ma powierzchnię ponad siedmiuset czterdziestu kilometrów kwadratowych, co czyni z niej największą wyspą Archipelagu Malajskiego. Jest to niezwykle zielona wyspa ze względu na gęsto rosnące tutaj lasy równikowe, bogate tak pod względem fauny, jak i flory.

Lasy równikowe na Borneo

Lasy równikowe na Borneo

Jest tu wiele Parków Narodowych, w jakich kryją się nie tylko dzikie zwierzęta i jaskinie, ale również gdzie nagle przed nami pojawiają się tropikalne wyspy, a wraz z nimi piaszczyste, malownicze plaże. Jeśli zastanawiasz się czy warto pojechać na wakacje w Malezji, w podjęciu decyzji może pomóc Ci fakt, że obok Sumatry, to jedyne miejsce na Ziemi, gdzie możemy zobaczyć orangutany, żyjące w ich naturalnym środowisku.

Orangutany

Orangutany

Ponadto atrakcyjna może być też wspinaczka na najwyższy szczyt Mount Kinabalu, wysoki na cztery tysiące metrów. Co ciekawe, nie trzeba mieć ani doświadczenia, ani specjalistycznego sprzętu, by wdrapać się na sam szczyt.

Mount Kinabalu

Mount Kinabalu

Żyje tu bardzo wiele różnych kultur, co sprawia, że wyspa jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju, zróżnicowana praktycznie pod każdym względem. Żyją tutaj trzydzieści dwie grupy etniczne i tylko w Sabah, jednak pomimo tak dużej różnorodności kulturowej, turyści mogą zawsze liczyć na ciepłe przyjęcie każdej z tych grup.

Ciekawostką jest też to, że rosną tu największe na świcie kwiaty – raflezje, osiągające wielkość trzech metrów. Nie spotkamy ich nigdzie indziej poza Borneo.

Rafezja

Rafezja

Innym unikatem są tutejsze jaskinie, również należą do największych na świecie, a w dodatku są bardzo stare, liczące nawet czterdzieści tysięcy lat. Pomimo tego, że w jaskini zwykle jest chłodniej, tutaj temperatura często dochodzi do czterdziestu stopni Celsjusza. Wilgotność osiąga nawet sto procent, więc pokonywanie kolejnych wzniesień jest dość wyczerpujące, ale i warte wysiłku.