Najważniejsze miasta Sri Lanki

Sri Lanka - Kolombo

Największym miastem Sri Lanki spośród ponad czterdziestu, jest Kolombo. Jest to najważniejszy ośrodek gospodarczy w kraju, będący zarazem stolicą biznesową i siedzibą urzędów państwowych i placówek dyplomatycznych. W latach 1948-1982 miasto było też stolicą państwa.

Jest tu wiele miejsc, jakie warto zobaczyć, poczynając od spuścizny historycznej, czyli fortu, pozostałości umocnień z czasów, kiedy kraj był atakowany przez Portugalię, Holandię i Anglię.

Sri Lanka - Kolombo

Sri Lanka – Kolombo

Można też wybrać się do tutejszych muzeów. Do muzeum okresu holenderskiego Dutch Period Museum, gdzie największymi zbiorami są meble i przedmioty codziennego użytku. Warto też pójść do Muzeum Narodowego Sri Lanki, gdzie z kolei zobaczymy insygnia władców tego kraju, wiele manuskryptów, czy reprodukcji XIX-wiecznych obrazów, na jakich widnieje Sri Lanka z tamtego okresu.

W mieście znajduje się też wiele świątyń buddyjskich, hinduskich i muzułmańskich, toteż warto obrać sobie trasę, by przyjrzeć się wszystkim z bliska.

Dehiwala-Mount Lavinia

Na wschód od Kolombo znajduje się inne interesujące miasto, mianowicie Dehiwala-Mount Lavinia, będące drugim największym miastem Sri Lanki. Region ten jest niezwykle zurbanizowany, a jego największą atrakcją jest znajdujący się tutaj Narodowy Ogród Zoologiczny Sri Lanki, jeden z największych w Azji.

Dehiwala-Mount Lavinia Narodowy Ogród Zoologiczny

Dehiwala-Mount Lavinia Narodowy Ogród Zoologiczny

Moratuwa

W dystrykcie Kolombo znajduje się też trzecie co do wielkości miasto w tym kraju, Moratuwa. Jeśli będziemy chcieli zaopatrzyć się w drobne pamiątki, to tutaj uda nam się je kupić, na przykład w postaci mebli, czy wyrobów rękodzielniczych.

Konieczna jest też wizyta w stolicy Kotte, ściśle związanej z historią i religią.