Przyroda Tajlandii

Tajlandia

Pomimo tego, że roślinność Tajlandii można uznać za dość zróżnicowaną i bogatą, to jednak działalność człowieka w znacznym stopniu ją uszczupliła. Przyczyniły się do tego głównie uprawy rolne.

Powierzchnia lasów bardzo się skurczyła od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, z pięćdziesięciu procent do trzydziestu. Centrum kraju pokrywa wilgotny las monsunowy, który w porze suchej zrzuca listowie. Do najbardziej popularnych gatunków drzew w tych lasach można zaliczyć drzewo tekowe, sandałowiec i hebanowiec.

Tajlandia

Tajlandia

Lasy w Tajlandii

Z kolei lasy równikowe kryją niezwykle różnorodne gatunki drzewa, a porastają one południowo-wschodni Półwysep Malajski

Lasy strefy umiarkowanej spotkać można na obszarach typowo górskich. Tutaj dominującymi gatunkami jest dąb, kasztan i sosna.

Lasy namorzynowe występują na przybrzeżnych płyciznach morskich, takich jak zatoki, laguny, znajdujące się po stronie południowych wybrzeży kraju, a także na Półwyspie Malajskim.

Sawanny natomiast rozciągają się na Równinie Korat.

Zwierzęta w Tajlandii

Zwierzęta także są tutaj dość liczne. Z ssaków warto wymienić słonie indyjskie, nosorożce, bawoły banteng.

Żyją tu też takie drapieżniki, jak tygrysy, lamparty, czy niedźwiedzie malajskie. Popularnym zwierzęciem, zamieszkującym wilgotne lasy, jest lotokot, a także nietoperz kalong.

Lotokot Malajski

Lotokot Malajski

Ponadto jest tu wiele gatunków małp i ptaków, takich jak bielik białobrzuszny.

W dużej liczbie i wielu gatunkach występują tutaj gady, w szczególności węże, na przykład pyton siatkowy. Trzeba też uważać na jadowite pająki zamieszkujące tutejsze lasy.