Sri Dźajawardanapura Kotte – stolica Sri Lanki

Sri Dźajawardanapura Kotte

Historia stolicy Sri Lanki jest niezwykle burzliwa. Od czternastego do szesnastego wieku miasto było stolicą królestwa Kotte. Pełniła ona wówczas rolę twierdzy, a lokalizacja na bagnach miała dodatkowo zapewniać większe poczucie bezpieczeństwa.

Sri Dźajawardanapura Kotte

Sri Dźajawardanapura Kotte

W tamtych czasach dochodziło do ataków ze strony królestwa Jaffna. Według przekazów, to założyciel Kotte, Alagakkonara powstrzymał dynastię Arya Chakaravarth, panującą wówczas w królestwie Jaffna. Był to dobry obszar obronny, a co ciekawe Kotte miała kształt dość nietypowy, bo trójkątny, otoczona na krótkim boku wałami zamkowymi, natomiast dwa dłuższe były chronione przez bagna.

Nazwa miasta została zmieniona w momencie, gdy stała się stolicą Sri Lanki i odtąd nazywano je Sri Jaha Vardhana Pura Kotte. W roku 1505 miasto dostaje się w ręce Portugalczyków, a stolica przeniesiona do Kolombo. Dopiero w roku 1979 miasto odzyskało swoją pierwotną nazwę, a w roku 1983 ponownie stało się stolicą państwa Sri Lanka.

Bardzo wyraźnie widać wpływy historyczne w tutejszej architekturze. Przede wszystkim kolonialne, jakie przywędrowały z Europy. Mieszka tu wiele grup etnicznych, chociaż przeważają Tamliowie, Maurowie i Syngalezi. Mniejszościami są zaś Chińczycy, Holendrzy, Hindusi, Malajczycy i Portugalczycy.

Największą atrakcją turystyczną są tutejsze świątynie trzech najważniejszych religii, czyli chrześcijaństwa, buddyzmu i islamu. Są tu również piękne plaże, gdzie nie brakuje ani surferów, ani opalających się turystów. Inne ciekawe miejsca, to park zoologiczny, muzea i galerie sztuki.