Urokliwy świat chaosu, czyli o tym, co warto zobaczyć w stolicy Jordanii

Amman

Stolica Jordanii nie uchodzi za atrakcję turystyczną, w większości przewodników pojawiają się jedynie krótkie wzmianki o tej ogromnej metropolii. Warto jednak podróż po Jordanii rozpocząć właśnie od Ammanu – stąd bowiem rozpościerają się drogi prowadzące do najciekawszych zakątków kraju. A w samym mieście, można znaleźć kilka interesujących zabytków i poczuć klimat bliskiego wschodu.

Amman

Amman

Miasto na siedmiu wzgórzach

Amman rozpościera się na siedmiu ogromnych wzgórzach. Takie położenie przemienia metropolię w plątaninę wąskich, stromych ulic i uliczek, na których gęsto ulokowano domy. Całość w turystach budzi mieszane uczucia. Dla jednych miasto jest synonimem chaosu, gwaru i ciasnoty. Inni doceniają urok tej charakterystycznej dla Jordanii zabudowy, która w niczym nie przypomina naszych rodzimych osiedli. Tutaj bowiem domy i niezbyt okazałe bloki poupychane są ciasno niczym pudełka zapałek.

Ciasno ulokowane budynki w Ammanie

Ciasno ulokowane budynki w Ammanie

Sam spacer po ulicach i uliczkach staje się nie lada wyzwaniem – w Ammanie praktycznie nikt nie przestrzega przepisów ruchu drogowego. Krzyki, trąbienie i piesi wbiegający na ulicę w zupełnie nieoczekiwanym miejscu to codzienny obrazek ruchu komunikacyjnego w Ammanie. Dlatego najlepiej zrezygnować z własnego środka transportu i na wycieczkę po mieście udać się autobusem.

Krzywa zabudowa

Chaos jeszcze bardziej potęguje sama zabudowa. Przeciętny europejski specjalista zajmujący się planowaniem przestrzennym na widok miejscowej zabudowy najczęściej przeżywa szok. Krzywa zabudowa i zupełnie przypadkowo usytuowane budynki są jednym z wyznaczników jordańskiej stolicy. Najpewniej wynika to z położenia metropolii na wzgórzach. Kruche skały nie pozwalają bowiem zaprojektować zwartej kompozycji. Jedno jest pewne – krajobrazu Ammanu nie sposób pomylić z żadnym innym miejscem na świecie. Poznawanie kultury Jordanii warto więc rozpocząć właśnie od spaceru po stolicy.

Co warto zobaczyć?

Jedną z wizytówek Amman jest Starożytna Cytadela. Znajdziemy tutaj zabytkowe groby. Pasjonatów historii z pewnością zainteresuje fakt, że niektóre z nich pochodzą z… epoki brązu. Na wzgórzu warto zrobić także kilka zdjęć – krajobrazy są tutaj tak odmienne od polskich, że praktycznie każda fotka będzie egzotyczną pocztówką.

Ciasno ulokowane budynki w Ammanie

Ciasno ulokowane budynki w Ammanie

Naprzeciw Cytadeli mieści się również rzymski amfiteatr. Warto także odwiedzić Meczet Al-Husseini, Muzeum Folkloru Jordańskiego, Jordańską Galerię Narodową oraz Jordańskie Muzeum Poczty.

Kolejnym punktem wycieczki po tej bliskowschodniej stolicy może stać się Down Town. Tutaj znajdziemy liczne sklepy, kawiarnie i setki kramów. Pokrzykujący i głośno targujący się handlarze dla osób przyzwyczajonych do zakupów w galeriach handlowych mogą stać się nie lada widowiskiem. Wędrówkę można zakończyć w jednej z licznych kawiarni czy lokalu serwującym tradycyjnie przyrządzoną baraninę.

Rzymski amfiteatr w Ammanie

Rzymski amfiteatr w Ammanie

Zainteresowała Cię stolica Jordanii? A może odwiedziłeś Amman i zupełnie nie zgadzasz się z zamieszczonym opisem metropolii? Zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach oraz aktywności na Facebooku.

One Response to Urokliwy świat chaosu, czyli o tym, co warto zobaczyć w stolicy Jordanii

  1. […] trafiające do stolicy Jordanii, czyli Amman najczęściej są pod dużym wrażeniem swoistej mieszanki kulturowej. W Amman mieszają się echa […]