Wyprawa nad Zatokę Akaba

Zatoka Akaba

Najważniejszym miastem w Zatoce Akaba jest stolica muhafazy, miasto o tej samej nazwie, co zatoka, znajdujące się po południowo-zachodniej stronie kraju. Jest to jedyny port morski w Jordanii, toteż można się tutaj dostać głównie promem.

Zatoka Akaba

Zatoka Akaba

Miasto ma połączenie morskie z Tabą, Szarm el-Szejk, a także z Nuwajbi. Innym sposobem dotarcia do tego regionu, jest przelot samolotem, gdyż znajduje się tutaj lotnisko, a także dojazd samochodem, bądź pociągiem.

W zatoce znajduje się port rybacki, jaki służy nie tylko do połowu ryb, ale gdzie funkcjonuje handel fosforytami. Największą atrakcją dla turystów jest to miasto, widziane głównie jako ośrodek sportów wodnych, gdzie można popływać, posurfować, a także gdzie można wybrać się do morskiego akwarium. Popularny jest tutaj także park wodny Aquaba Marine Park, a także Centrum Nauk Morskich.

Na tym jednak atrakcje się nie kończą, pomimo tego, że plaże są tutaj wyjątkowo urokliwe. Linia brzegowa ma tylko dwadzieścia siedem kilometrów, a mimo to plaże są tutaj podzielone na północną, środkową i południową.

Poszukiwacze przygód będą mogli zwiedzić ruiny tutejszego IV-wiecznego kościoła bizantyjskiego, odkrytego dopiero w roku 1998. Możemy również zobaczyć pozostałości po mameluckim XVI-wiecznym forcie, zajmującym kwadrat powierzchni o boku pięćdziesiąt metrów każdy.

Warto też odwiedzić tutejsze Muzeum Archeologiczne, gdzie będziemy mogli zobaczyć przedmioty związane z krajem nabatejskim, chińską ceramikę, egipskie i irackie monety, a także bizantyjskie reliefy.