Kultura i obyczaje w Jordanii

Ludzie w Jordanii

W Jordanii znajdziemy naprawdę wiele zabytków – pozostałości osad z neolitu, wojskowych obozowisk Rzymian czy arabskich twierdz. Jednocześnie kraj ten dla przeciętnego Europejczyka jest bardzo egzotyczny. Tutaj panuje bowiem zupełnie inna kultura i obowiązują ściśle określone obyczaje.

Jordania, Petra - miasto wykute w skale

Jordania, Petra – miasto wykute w skale

Amman – mieszanka kulturowa

Osoby trafiające do stolicy Jordanii, czyli Amman najczęściej są pod dużym wrażeniem swoistej mieszanki kulturowej. W Amman mieszają się echa starożytności z nowoczesnością. Sama stolica jest również doskonałą bazą do zwiedzania reszty kraju – stąd wiodą bowiem trasy do praktycznie wszystkich najbardziej znanych zakątków Jordanii.

Religia wyznacza codzienność

Kultura arabska niejako uzależniona jest od religii. Nie inaczej jest także w Jordanii. Liczne miejsca kultu religijnego są tutaj otoczone prawdziwą czcią. Góra Nebo, z której Mojżesz według Biblii ujrzał Ziemię Obiecaną przyciąga wielu turystów (na szczycie góry mieście się park archeologiczny). Przybysze muszą jednak przestrzegać obyczajów islamskich.

Góra Nebo w Jordanii

Widok z góry Nebo w Jordanii

Religia wyznacza również rytm pracy i odpoczynku. Musimy więc być przygotowani na to, że w Jordanii wszystkie sklepy, banki i urzędy w piątki są nieczynne. Każdy dziewiąty miesiąc w islamskim kalendarzu to Ramadan związany z postem. Post obowiązuje wtedy od rana do wieczora. Oczywiście nikt nie każe tutaj turystom przestrzegać postu związanego z islamem. Warto jednak uszanować tradycję miejsca, w którym się znajdujemy i nie spożywać posiłku w tym czasie na ulicy oraz nie palić tytoniu.

Co jeszcze warto wiedzieć o jordańskich obyczajach?

Kultura arabska opiera się na zupełnie innej mentalności i tradycjach niż kultura zachodnia. Dlatego w Jordanii musimy być przygotowani na to, że tutaj nikt się nie spieszy i raczej nie możemy liczyć na punktualność. Wielu europejskich turystów może zdziwić także otwartość mieszkańców. Otóż Arabowie na ulicy często pytają o stan cywilny czy życie osobiste osoby, której wcześniej nie znali. Chętnie także opowiadają o historii swojego kraju. Duże wrażenie robi również poszanowanie dla osób starszych.

Ludzie w Jordanii

Ludzie w Jordanii

Miejscowa kultura związana jest z posiłkami. Otóż Jordańczycy nie jedzą wieprzowiny. Nie spożywają oni również alkoholu. Ciekawostką dla niejednego turysty jest, że miejscowe zwyczaje każą jeść i pić jedynie prawą ręką. W prezencie można tutaj przynieść kwiaty lub słodycze.

Zgadzasz się z treściami zawartymi w artykule? A może wiesz coś więcej na temat obyczajów i kultury w Jordanii? Wyraź swoją opinię w komentarzach. Zapraszam także do aktywności na Facebooku oraz udostępniania tekstu znajomym.