Zwiedzanie Istambułu

Obelisk Egipski

Stambuł, dawny Konstantynopol, to największe tureckie miasto, a także jedno z największych na świecie. Jest to starożytne miasto, które wielokrotnie było niszczone, jednak mimo to zachowało się tu wiele zabytków z czasów przed naszą erą.

Kolumna Wężowa na Hipodromie

Kolumna Wężowa na Hipodromie

Jednym z tych, jakie warto zobaczyć, jest Kolumna Wężowa na Hipodromie, odlana w roku 479 przed naszą erą. Trafiła tutaj za sprawą Konstantyna Wielkiego, który ją przywiózł z Delf, ze Świątyni Apolla w roku 324 naszej ery. Symbolizuje zwycięstwo greckich polis nad Persami, kiedy to rozegrała się bitwa pod Platejami. Jest częściowo zniszczona, ponieważ brakuje głów węży, a także urny. Do dzisiejszych czasów przetrwała tylko jedna głowa węża. Zobaczymy jedną w Muzeum Archeologicznym, a drugą w londyńskim Muzeum Brytyjskim.

Obelisk Konstantyna

Obelisk Konstantyna

Kolejnym obiektem godnym uwagi, jest trzydziestodwumetrowy słup, przedstawiający Obelisk Konstantyna. Jest wykonany z kamienia i stoi w centrum dawnego hipodromu. Zabytek został jednak zrabowany w czasie czwartej krucjaty, jaka miała miejsce w roku 1204, dlatego brakuje tu wykonanych z brązu płyt. Nazwa Obelisku została nadana na część cesarza Konstantyna VII Porfirogenety. Dzięki niemu w dziesiątym wieku odrestaurowano ten zabytek.

Obelisk Egipski

Obelisk Egipski

Innym podobnym zabytkiem, jest Obelisk Egipski, przywieziony ze Świątyni Amona z Egiptu przez Teodozjusza I w roku 390 naszej ery. Powstał piętnaście wieków przed naszą erą, co czyni go najstarszym zabytkiem znajdującym się na terenie miasta. Jest symbolem zwycięstwa Faraona Totmesa III w Mezopotamii. Ten czyn został upamiętniony na bokach. Na szczycie  obelisku widnieje zaś jego sylwetka z Amonem.